Kroupy, cibule, med, křen. Návrat „ke kořenům“ v hřejivých receptech v moderním hávu

Pořád ještě nejsou Vánoce, ale podzim! Nalaďte se  na jeho vlnu chutí a připravte všechno, co k němu patří. Ořechy posbíráte klidně na procházce, med prospěje vaší imunitě, křen vás protáhne, česká cibule na sukničce ukáže, jak tuhá bude zima.


 

 

Dýňový džem
Plněná dýně se sýrem

Inspirace na 3 minuty

17 listopadu, 2020

Cibulové kroužky s křenovou omáčkou

Zajímalo by mě, koho jako první napadlo namočit cibulové kroužky do těstíčka. Je to jiný způsob, jak si tuhle zeleninu vychutnat. Takový, který může zaujmout i děti, co ji jinak šťouchají z každé polévky. Mimochodem, příště zkuste použít cibuli červenou. Pokud máte vy nebo někdo z rodiny problém se snášenlivostí lepku, použijte mouku bezlepkovou. Mezi přirozeně bezlepkové patří kukuřičná, pohanková, rýžová, mandlová, hrachová, cizrnová, fazolová a třeba i amarantová. Více u partnera receptu: Akademie kvality.

3 cibule

100 g hladké mouky

4 g droždí 

175 ml vody 

½ lžičky mletého fenyklu

cukr krupice

 

Křenová omáčka:

4 lžíce majonézy 

8 lžic zakysané smetany 

4 lžíce smetanového křenu 

sůl, černý pepř

 Do vlažné vody rozmačkáme droždí, přidáme špetku cukru a vmícháme mouku s mletým fenyklem. Necháme odpočinout na teple 30 minut. Mezitím nakrájíme cibuli na centimetrové plátky a rozebere ji na jednotlivé kroužky.

Cibulové kroužky poprášíme hladkou moukou a obalíme v těstíčku, které jsme předtím promíchali.

Kroužky smažíme v oleji při 180 °C dozlatova a necháme okapat na papírovém ubrousku.

Křenovou omáčku vytvoříme smícháním všech ingrediencí a dochutíme solí a pepřem. Omáčku můžeme zpestřit nakrájenou meduňkou.

 

Neomezujte se v mouce jen na hladkou a hrubou. Zkoušejte celozrnné, kukuřičné, pohankové… Výměna mouky v receptu ho úplně změní.

Cheese tea

Pečené hrušky s gorgonzolou

Ne, babičky by asi gorgonzolu na hrušky nedávaly, ale přece jen jsme se trochu posunuli… Vychutnejte si hrušky jako malý předkrm, večer k vínu nebo s pečivem k lehké večeři.

 

2 hrušky William nebo Kaiser

4 lžíce medu

150 g gorgonzoly dolce La Formaggeria Gran Moravia

hrst vlašských ořechů

tymián

sůl, pepř

Hrušky podélně rozpulte, vykrojte jádřinec a řez pokapejte trochou medu. Položte je na plech řezem nahoru a pečte asi 15 minut v troubě rozehřáté na 180 stupňů. Vyjměte je z trouby, do důlku po jádřinci dejte vrchovatou lžíci gorgonzoly a dejte opět do trouby na krátkou chvíli jen tak, aby gorgonzola získala krémovou konzistenci. Po vyjmutí z trouby hrušky opepřete, přidejte čerstvý tymián, ještě trochu medu a nasekané ořechy. Ihned podávejte.

Mini kuřátko s nádivkou z krupek

Pokud není vaše rodina „kroupová“, zapojte kroupy do jídelníčku nenápadně. Doporučujeme začít od malých krupek v polévce, a než naservírvujete houbového-kroupového kubu, zkuste kroupami naplnit kuře.

 1 mini francouzské žluté kuřátko

 Máslo na potření + sůl

 Na nádivku:

 6 plátku celozrnného toustového chleba

 1/2 hrnku mini krupek Penam, vařených

 3 stroužky česneku nebo více dle chuti

 2 vajíčka

 Sůl, pepř

 2 lžíce majoránky

 Trošku mléka

 Kuřátko osolíme zvenku i zevnitř, důkladně pomažeme máslem. Toustový chléb nakrájíme na kostičky, dáme do mísy, přelijeme trochou mléka. Přidáme vařené krupky, česnek, vajíčka, sůl, pepř, majoránku a vše promícháme do kompaktní hmoty. Kuřátko nádivkou naplníme. Zbytek nádivky přendáme do vymazaného pekáčku, navrch položíme plátky másla. Kuřátko i nádivku pečeme do zlatova. Hotové kuře s nádivkou servírujeme s pečenými bramborami ve slupce.

 

Pizza s dýní

Medovník

Pravda, trochu náročnější recept. Používáme v něm žitnou mouku, která má výraznější chuť, lze ji použít samotnou nebo v kombinaci se špaldovou či pšeničnou moukou.

500 g žitné celozrnné hladké mouky Pernerka

250 g másla

3 vejce

100 g medu

250 g třtinového cukru

1 lžička jedlé sody

 

Na krém:

1 karamelové Salko

300 g másla

Těsto budeme připravovat nad párou, proto vezměte dva hrnce, jeden větší a druhý menší. Do velkého nalijte vodu tak, aby malý hrnec nebyl ponořený ve vodě. Vodu dáme zahřívat.

Nyní přistoupíme k přípravě těsta. V malém hrnci rozpustíme máslo, k rozpuštěnému máslu přidáme cukr a med a vše promícháme. Dále přidáme i vejce. Vejce do směsi pečlivě zašlehejte tak, aby směs byla hladká.

 

 

Mouku promísíme se sodou a poté tuto sypkou směs zamícháme do směsi tekuté. Směs pečlivě promíchejte vařečkou a poté odstavte z hrnce. Takto připravené těsto necháme vychladnout. Mezitím si vyložíme plech pečícím papírem.

Vychladlé těsto rozdělíme na 6 dílů. První část těsta položíme na pečící papír a válečkem jej vyválíme do kruhu. Snažte se placku udělat co nejtenčí, aby dort nebyl v konečné fázi příliš vysoký. Pokud se těsto lepí, mírně jej poprašte moukou. Placku i s pečícím papírem přeneseme na plech a pečeme ji v troubě vyhřáté na 180°C 9 minut. Takto upečeme jednu placku po druhé. Pokud máte více plechů, můžete všechny placky upéct najednou.

Upečené placky necháme vychladnout a poté je ořežeme tak, aby každá byla stejně velká a měla stejný tvar. Nejlépe to uděláte tak, když na placku přiložíte talíř a nožem podle něj oříznete kraje. Okraje dejte stranou, využijeme je na posypku.

Nyní si připravíme krém. Změklé máslo vložíme do robotu a chvíli jej šleháme, aby bylo nadýchané. Poté do nadýchaného másla zašleháme karamelové Salko. Krém nechte šlehat pár minut, aby se suroviny dobře propojily. Jednotlivé upečené korpusy pomažeme krémem a navrstvíme na sebe. Na závěr pomažeme i vršek a strany dortu. Odřezky z korpusu, které jsme si nechali, nadrolíme jako drobenku a strany a vršek dortu jimi obalíme. Takto připravený dort necháme v lednici do druhého dne uležet.

Povrch dortu posypejte hrstí nasekaných vlašských ořechů.

Smažené mléko, zdroj: La Formaggeria Gran Moravia

Ořechové tyčinky

Propojte med a ořechy do vlastních müsli tyčinek – ohlídáte si kvalitu surovin i to, že jsou uvnitř jen věci, které máte rádi.

100 g tekutého lučního nebo lesního medu Medokomerc

180 g oříšků a semínek

180 g ovesných vloček

180 g sušeného ovoce

30 g hladké mouky

Trochu soli

 

Pokud nemáte hodně šťavnaté sušené ovoce jako meruňky nebo švestky, je lepší je předem (klidně přes noc) nabobtnat do vody, protože při pečení v troubě by mohlo vyschnout a zhořknout. Před samotným vařením ho vyndejte a vysušte papírovou utěrkou.

Vločky a ořechy opečte zvlášť na plechu v troubě na 180 °C nebo na pánvičce, můžete buď přidat trošku másla nebo je péct na sucho. Nepečte je ale společně, vločky se opečou rychleji a mohou zhořknout.

Vlašské ořechy následně nasekejte na menší kousky a smíchejte s vločkami, trochou mouky a soli.  Sušené ovoce nakrájejte na menší kousky a promíchejte se směsí vloček a ořechů.

Celou směs zalijte tekutým medem. Pokud je potřeba, rozehřejte si ho předem v horké lázni do max. 60 °C.

Medovo-vločkovo-ořechovou směs pevně vtěsnejte do menšího pekáčku vystlaného pečícím papírem, a následně pečte v předehřáté troubě péct cca. 25 minut na 180 stupňů. Po vyjmutí z trouby nechte vychladnout, a teprve potom na prkénku krájejte na jednotlivé tyčinky nebo kostičky.

Také si přečtěte

podobné

MAMAletter express

Dřív než si vypijete svoje ranní espresso, budete v obraze. Jednou týdně, stručně a jasně, čerstvě namletá porce článků pro každou mámu, která chce vědět o všem důležitém. Už přijíždí!