Kuchařky od foodblogerů: k Vánocům 2020 jich vychází pěkně sladká hromada

Budete je znát jako autory nejzajímavějších a nepřehlédnutelných foodblogů nejen letošního roku. Letos na podzim se „tak nějak sešli“ i offline – do světa vypustilo kuchařku hned sedm foodblogerů. A přidaly se i hvězdy Peče celá země. Kterou kuchařku foodblogerů nutně potřebujete „od Ježíška“? Možná vás naláká i dílo od autora, kterého na sítích třeba vůbec nesledujete.

Kuchařky od foodblogerů: na podzim a k Vánocům 2020 jich vyšlo dost
Kuchařky od foodblogerů: na podzim a k Vánocům 2020 jich vyšlo dost

4 minuty čtení

7 listopadu, 2020

 

Nejez blbě, vzkazuje Karolína Four

My jsme se zeptali Karolíny Fourové, která vydala u nakladatelství Esence dvěstěstránkové dílo Nejez blbě, jak to s knížkou šlo. Není to jen kuchařka. „Polovina publikace připadá na informace o výživě a jídle z pohledu odborníka, ve zbylé části najdou čtenáři 40 receptů spolu s dalšími tipy nejen o stravování, ale také o tom, jak správně v obchodě vybrat konkrétní suroviny, na co se dívat na obalu,“ vysvětluje autorka s tím, že na knize pracovala osm měsíců. „Nejez blbě se odlišuje především tím, že se nejedná primárně o kuchařku. Je to kniha o výživě a potravinách, založená na podložených faktech, uvádí na pravou míru zmatky a nepravdy, které o výživě dnes samozvaní odborníci šíří prostřednictvím sociálních sítí i medií. Recepty, které v knize najdete, doma točím neustále dokola a snažím se na nich vysvětlit to, že zdravé a vyvážené jídlo neznamená pouze salát bez pečiva a že borůvkový koláč s drobenkou není pouze za odměnu.“

Že by za podzimní vlnou kuchařek foodblogerů stál koronavirus? Možná je začali tvořit právě na jaře, když vypukla první vlna pandemie.

Kuchařky od foodblogerů: na podzim a k Vánocům 2020 jich vyšlo dost

Když se ozývá „Co bude k svačině?“

Další do trouby, pardon, do knihovny, jde Neplecha na plechu. Snídaně a svačinky pro děti neuplatníte jen v době, kdy bude školní výuka zase v plném proudu, ale i teď v karanténě, kdy se volání „Mám hlad“ nebo „Co bude k svačině“ ozývají z distanční výuky častěji než zvonek při běžném vyučování… V kuchařce je na 57 receptů na svačinky a samozřejmě i snídaně (ty se stejně dělají pořád) a více než 100 nápadů, jak jídla nazdobit, aby byla lákavá. Není tohle hned úkol pro děti? Dozdobte si vlastní svačinu… Vám bude stačit třeba „ta základní verze“ jídla. „Aby si tuto kuchařku oblíbila celá rodina, byly recepty doplněny o poznámky, jak jídlo jednoduše ozvláštnit tak, aby chuťově uspokojilo nejen děti, ale i dospělé, díky čemuž může tato kniha dobře sloužit napříč generacemi. Věřím, že s její pomocí bude přemýšlení maminek a tatínků nad snídaněmi pro děti jednodušší a že si díky ní děti vybudují dobrý vztah k jídlu,“ vysvětluje autorka Markéta Lorenc Trpišovská. Koupíte na e-shopu.

Když dobře uvařit, tak i skvěle naservírovat

Už jen ta obálka, ach, zatoužíte si udělat přesně tento recept. Mamachef, nebo spíš Martina Hlajduk vám ukáže nejen jak to uvařit, ale i naservírovat (a vyfotit), aby to vypadalo jako – no jako na fotce. „Kromě 60 receptů v knížce najdete i kapitolu o food stylingu a food fotografii s mými osobními tipy, jak jídlo servírovat. Tím se liší,“ prozradila Marťa. Mamachef s podtitulem radost v kuchyni má 160 stran a je vydaná u CPress.

Lehké i složitější

Míša Landová z blogu Víkendové pečení si svou knížku vydala sama, stejně tak ji sama distribuuje. „Vznikala volným tempem asi půl roku, má 132 stran a je v ní 42 receptů,“ říká s tím, že za první dva dny prodeje ji šlo do světa 600 kusů. Kniha je rozdělena do sedmi kapitol podobně jako její blog: Koláče, Dorty, Zákusky, Bezlepkové, Makronky, Sladký bar a Cukroví. A stejně jako na blogu je něco lehké a něco složitější. Ostatně, takový je i život, nejen cukrařina. 

Sladká nostalgie

Máma peče doma – Bára, maminka dvou dětí, blogerka, a teď už i autorka kuchařky Moje nejsladší vzpomínky. Barbora Gorecká v ní na 216 stranách promítá vzpomínky na dětství, postupuje pěkně od jara až do Vánoc, a servíruje 77 receptů. Vybaví se vám první babiččina buchta, nebo perníčky, které jste sami zdobili?

Ivana a kočičky

Po dvou kuchařkách od Ivany Jindřichové (a jejích kočiček Miňonek a Laskonky, které ji na blogu a sítích doprovází) přichází Sladká. Třetí kuchařka Cat&Cook s českými i zahraničními moučky a dezerty, na které navazuje ještě atmosféra vánočního New Yorku. „V hlavě jsem ji měla již delší dobu, ale netušila jsem, že ji vydám tak rychle… Paradoxně mě k jejímu vydání donutil koronavirus, který nám na rok 2020 změnil plány z cestování po celém světě a svatby na pobyt doma. Absolutně toho ale nelituji, protože to pro mě byla velká výzva, která se fantasticky povedla,“ píše Ivana, která ji distribuuje vlastní cestou za 649 Kč. Vás potěší hlavně důkladně popsané postupy a spousta detailů a zajímavostí, které potěší nejen začátečníky, ale i foodies nadšence.

Kuchařky od foodblogerů: na podzim a k Vánocům 2020 jich vyšlo dost

Sladká přehlídka z Peče celá země

Nejsou to klasičtí foodblogeři, ale hlavní hvězdy z reality show Peče celá země. Spolu s popularitou obrazovkovou narostla jejich popularita na sítích. A tam začali být pěkně akční. Přidávají recepty, natáčí videa, vrhají se do reels. A tak je sem musíme přidat.

Začneme od poroty. Svou další kuchařku zaměřil porotce Josef Maršálek tentokrát vánočně. Vizuálně velmi aktraktivní dílo Moje sváteční pečení se povedlo zprodukovat za čtyři dny, jak píše Josef v textech, které kuchařku provází. Recepty jsou jednoduché i náročné, s doma dostupnými surovinami i těmi, po kterých se budete muset trochu poohlédnout (ale těch je vážně minimum). Kromě sladké sekce se těšte i na pečivo – chleba-drobek nebo dalamánky.

Už několikátá v pořadí (ale my tipujeme, že bude určitě nejprodávanější) je Famózní – kuchařka od druhé porotkyně, Mirky van Gils Slavíkové. Fotila ji na svých oblíbených místech v Holandsku. Ani recepty nezapřou její „evropskou rozlítanost“ – souflé, croissanty, vídeňský sacher, pavlova, zkrátka mezinárodní tradice je uzemněná českými plzeňskými buchtami či pražským koláčem. „Dá se říct, že jsem knihu připravovala celý svůj život,“ říká autorka receptů. A my fandíme a tleskáme a kupujeme. A pečeme.

Ani Petra Burianová nezačínala jako foodblogerka – je to vítězka Peče celá země, která se postupně vyprofilovala i na svém instagramu @bududub. Peče chutně, česky, tradičně, sezónně, a taká je i její kuchařka. Recepty z její kuchyně vycházejí z přirozeného koloběhu české přírody a pro Petru jsou základem jejího kuchařského umu. Mimochodem, v kuchařce Cesta z těsta vás nainspirují třeba i fotografie tradičních řemesel k tomu, abyste nezůstali jen u vařečky.

Také si přečtěte

podobné

MAMAletter express

Dřív než si vypijete svoje ranní espresso, budete v obraze. Jednou týdně, stručně a jasně, čerstvě namletá porce článků pro každou mámu, která chce vědět o všem důležitém. Už přijíždí!