Na procházce zimní přírodou. Ptáček agresor, plavající paroháč a chlupatý měnič barvy

Vyjděte si do podzimní a zimní přírody! Pohybujte se tiše, ať spatříte nějaká zvířata, přiberte dalekohled a sádru na odlitky stop. A večer, až si budete v teple domova vyprávět, co jste zažili, si navíc zahrajte pexeso. To od Little Bears – Zvířata v zimě – vás ještě provede zajímavostmi ze světa chlupáčů, paroháčů a ptáčků z české krajiny.

Zajímavosti o zvířatech v zimě zjistíte díky pexesu
Káva

3 minuty čtení

11 listopadu, 2020

 

Zkuste jako naši výzvu doplnit následující zvířata do tajenky:

 

a)       Vlk obecný

 

b)      Červenka obecná

 

c)       Zajíc bělák

 

d)      Prase divoké

 

e)      Sova pálená

 

f)        Jelen evropský

 

g)       Lasice hranostaj

 

h)      Sýkora modřinka

 

i)        Vydra říční

 

Jeden malý, ale barevně nepřehlédnutelný ptáček umí od krmítka zahnat i daleko větší hladovce. Je to pěkný agresor. Tipujete to na červenku, nebo sýkorku?

Zajímavosti o zvířatech v zimě zjistíte díky pexesu

Podívejte se, nejsou to stopy toho chlupatého roztomilouše? V létě má ________ šedo-hnědou srst, na zimu však jeho srst zářivě zbělá, aby ho chránila ve sněhu. Jeho tlapky jsou dobře uzpůsobeny pro pohyb sněhem – zadní nohy připomínají sněžnice a všechny končetiny má hustě ochlupené.

Možná tady tudy proběhl ještě další menší savec, který také mění barvu z hnědé na bílou – jen špička ocásku zůstává _____  černá.

Daleko větší stopu už bude mít ________, ale možná ji u vás nezpozorujete, na našem území se vyskytuje jen na málo místech, třeba na Šumavě nebo v Beskydech. Věděli jste, že si celá smečka hlídá své soukromí a nikdy neloví tam, kde skutečně přebývá?

Nenořte oči do země, určitě se taky podívejte vzhůru – možná tam létá ________. Tenhle malý, ale nepřehlédnutelný ptáček je ve skutečnosti dost agresivní a nebojácný. Od krmítka umí zahnat i větší a silnější ptáky. Ani __________ se svou oranžovou-červenou náprsenkou nejde přehlédnout. Drží se v blízkosti _________ , kde vyzobává vyryté živočichy, které v brázdě za nimi zůstávají. Před touhle bandou, které myslivci řadí do kategorie „černá zvěř“, se ovšem mějte na pozoru!

To _________ se ke krmítkům nepřibližuje, i když dřív bydlela v každém hospodářském stavení. Je to neoblomný noční pronásledovatel všech hlodavců, dokáže svou kořist lokalizovat i v naprosté tmě.

Potkali jste cestou přírodou i potok? Možná tam žije ________ – skvělý potápěč, který dovede pod vodou strávit běžně kolem minuty, ale někdy i pět nebo osm.  Prozradíme vám jednu zajímavost. Když chytí jedovatou ropuchu, jednoduše ji stáhne z kůže, aby se vyhnula účinkům jejího jedu. Asi ho nepotkáte, jak si jen tak plave, ale dovede to na výbornou. I díky hustým, dutým chlupům, které jsou vyplněné vzduchem a ve vodě ho nadnáší. _________ spíš ale poznáte díky jeho parohům. Každý rok od února do května je shazuje, aby mu na jaře a v létě zase narostly. Čím je starší, tím jsou mohutnější. Celé nové paroží roste přibližně 100 dní, denně o jeden centimetr. Přáli byste si ho mezi stromy najít?

To všechno si můžete při procházce podzimní přírodou užít!

Pexeso Zvířata v zimě od Little Bears vzniklo ve spolupráci se spolkem Biodiverzita, který zaštítil odbornou část projektu. Pexeso kromě 20 dvojic kartiček zvířat, která jsou v zimě aktivní, obsahuje i plakát se zajímavostmi o zvířatech, z něhož jsme čerpali informace při přípravě naší doplňovačky.

Správné pořadí doplňte do formuláře na Výzvy, pro tři z vás – náhodně vybrané – má Little Bears pexeso. Můžete přidat i fotku, jak jste si vyrazili do přírody. Detailnější pravidla zde.

Také si přečtěte

podobné

MAMAletter express

Dřív než si vypijete svoje ranní espresso, budete v obraze. Jednou týdně, stručně a jasně, čerstvě namletá porce článků pro každou mámu, která chce vědět o všem důležitém. Už přijíždí!